گفتگو با آقای عبدالله پور رتبه 8 مدیریت دولتی سال 96


درخدمت آقای عبدالله‌پور یکی از رتبه‌های برتر کنکور دکتری سال 96 هستیم. ضمن تبریک به ایشان، درخواست داریم نظر خودشان را درباره کنکور، درصدها و رتبه خودشان بازگو کنند.

با عرض سلام. در کنکور امسال برای اولین بار بود دروس تخصصی به آن اضافه شده بود، یعنی تئوری مدیریت دولتی و خط مشی گذاری. ضمناً اولین بار بود که این جدایش و تفکیک را شاهد بودیم. تجربه جدیدی بود و قبلاً در چنین شرایطی نبودیم. برای همین درصدها با سال پیش قابل مقایسه نیست. تخصصی رتبه‌های برتر سال قبل عمدتاً بین 80-70 درصد بود، ولی امسال بین 50-45 درصد بود و من نیز دروس تخصصی را 53% زدم. درصد من در استعداد تحصیلی هم 48% بود و زبان را سفید گذاشته بودم. با این اوصاف، رتبه 8 دولتی شدم.

* رشته شما در کارشناسی و کارشناسی ارشد چه بود و با چه معدلی فارغ التحصیل شدید؟

کارشناسی ریاضی کاربردی دانشگاه تبریز بودم و معدل من 58/14 بود. کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار (MBA) نیز از دانشگاه امیرکبیر با معدل 48/17 دارم.

* اولی بار بود که کنکور دکتری شرکت کردید؟

بله. بار اول بود.

* علت ادامه تحصیل شما چه بود و چرا این رشته را انتخاب کردید؟

بیشتر علاقه به حوزه‌های پژوهشی باعث شد که این رشته را انتخاب کردم و خط‌مشی‌گذاری برای من جذابیت زیادی داشت. ضمناً می‌خوستم با اساتید این رشته در ارتباط باشم تا بتوانم دانش اصلی و روش پژوهش را از این اساتید یاد بگیرم.

* نحوه آشنایی شما با موسسه پژوهش به چه صورتی بود؟

از طریق دوستانی که اینجا نتیجه گرفته بودند، با مؤسسه آشنا شدم.

* در این مسیر از چه کسانی مشاوره گرفتید؟

بیشتر از استاد پرچ و در درجه بعد از خانم عباسی مشاوره می‌گرفتم.

* از چه منابعی در پروسه مطالعاتی خود استفاده کردید؟

عمدتاً کتاب‌های رفرنس دانشگاهی را مطالعه کردم. خصوصاً برای درس تئوری چهار کتاب اصلی از آقایان دکتر الوانی، دکتر رضائیان، دکتر مقیمی و کتاب رابینز را مطالعه کردم. در سایر دروس نیز تمرکزم بر روی رفرنس‌های کنکوری بود.

* از چه زمانی شروع به مطالعه کردید و به طور متوسط چند ساعت در روز مطالعه داشتید؟

بازه مطالعه کنکوری من را می‌شود به سه قسمت تقسیم کرد: بازه اول، از مرداد تا مهر که یک کلاس را شرکت می‌کردم و به جز حضور مرتب در کلاس‌ها، وقتی برای درس خواندن باقی نمی‌ماند. بازه دوم، از اول مهر تا اول بهمن بود که چون دانشجو بودم و 12 واحد درس داشتم، میانگین 3-2 ساعت در روز سعی می‌کردم بخوانم. نهایتاً بازه سوم بعد از امتحانات دانشگاه بود که سعی کردم خودم را به 6-5 ساعت در روز برسانم.

* نحوه مطالعه هر کدام از دروس به چه شکل بود؟

در دروس تئوری مدیریت، خط‌مشی‌گذاری و تئوری ‌مدیریت دولتی، اول سعی کردم کتاب‌ها را کامل بخوانم. در درس مدیریت اسلام هم اوضاع تقریباً همینطور بود. سپس از بهمن ماه به مرور مطالبی که خوانده بودم پرداختم. در نهایت، 20-15 روز آخر هم تست کنکور سال‌های قبل را حل کردم و جاهایی که اشکال داشتم، به درس‌نامه بر می‌گشتم و مرور می‌کردم. برای درس آمار هم با توجه به پایه ریاضی خوبی که داشتم، زیاد وقت اختصاص ندادم.

* قبل از کنکور چه رویایی داشتید و فکر می‌کردید چنین رتبه‌ای کسب کنید؟

تا آبان که اعلام نشده بود کنکور تخصصی می‌شود، احتمال می‌دادم که شاید رتبه زیر 20 کسب کنم. ولی آبان که گفتند کنکور تخصصی می‌شود، چون سابقه مدیریت دولتی نداشتم و دانشجویان مدیریت دولتی به مراتب از من جلوتر بودند، قدری احساس خطر کردم. در نهایت اما با مطالعاتی که تا بهمن داشتم، تقریباً به این نتیجه رسیدم که قادرم رتبه تک‌رقمی کسب نمایم و در نهایت هم که رتبه 8 را بدست آوردم.

* چند کلمه به شما گفته می‌شود تا نظرتان را بطور کوتاه درباره آنها اعلام کنید.

رشته مدیریت
زندگی

موسسه پژوهش
یک خاطره خوب

استاد پرچ
خیلی چیزها به ذهنم می‌آید؛ ولی در یک کلمه فقط می‌توانم بگویم معلم خوب!

دانشگاه علامه
خانه دوم

* و در نهایت چه توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور دکتری مدیریت دارید؟

من سابقه این رشته را نداشتم. این بدان معناست که لزومی ندارد فرد از ابتدا در فضای این رشته بوده باشد و برای شانس بیشتر لازم است در فضای این رشته بود. تا روز قبل از کنکور می‌شود یاد گرفت و لذا باید همه روزها را جدی گرفت و یقین بدانند که حتی حل یک تست بیشتر هم، حرکتی رو به جلو محسوب می‌گردد.

نظرات کاربران

تا کنون نظری ثبت نشده است. اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می کند

نظر شما

در حال ارسال نظر شما ...
نظر شما با موفقیت ارسال شد. پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده خواهد شد